ناکامی با نمره 312 و کامیابی با 145؛ آگاهان: سهمیه‌بندی کانکور تبعیض‌آمیز و خلاف قانون اساسی است

ناکامی با نمره 312 و کامیابی با 145؛ آگاهان: سهمیه‌بندی کانکور تبعیض‌آمیز و خلاف قانون اساسی استناکامی با نمره 312 و کامیابی با 145؛ آگاهان: سهمیه‌بندی کانکور تبعیض‌آمیز و خلاف قانون اساسی است


نتایج آزمون کانکور آکادمی نظامی با اعمال طرح سهمیه‌بندی روز گذشته(دوشنبه، 29 دلو) از سوی وزارت دفاع ‌ملی اعلام شد. نتایج اعلام‌شده نشان می‌دهد که عصمت‌الله علی‌زاده با گرفتن 312 نمره ناکام شده، درحالی که شهروند دیگری به نام عیسی‌خان از قومیت دیگر با گرفتن 145 نمره، موفق به راه‌یابی در آکادمی ملی ‌نظامی کشور شده ‌است.
عصمت‌الله علی‌زاده، باشنده ولایت ارزگان می‌گوید که قریه آنان در معرض رفت‌وآمد همیشگی طالبان قرار داشته و از این‌رو هیچ مکتبی در قریه آنان وجود ندارد.
 
به گفته‌ی علیزاده؛ پدرش برای مردم دهقانی می‌کند و او در یک خانواده فقیر بزرگ شده‌است، اما با این وجود، در دروس خود موفق بوده است: "اما من از صنف ششم الی دوازدهم اول نمره عمومی مکتب بودم".
 
علیزاده ناکامی خود در آکادمی ملی نظامی را تبعیض‌آمیز خوانده می‌گوید؛ زمانی که او نتیجه‌ی آزمون را در گوشی رفیق خود دیده‌، باورش نشده‌ که با این نمره ناکام مانده‌است.
 
بر اساس گفته‌های وی، سهمیه‌بندی کانکور از زشت‌ترین مصادیق تبعیض سیستماتیک و تحمیل آپارتاید بر نظام آموزشی کشور است.
 
در همین حال استادان دانشگاه، طرح سهمیه‌بندی کانکور را تصمیم سیاسی خوانده، می‌گویند که این طرح به هدف سرکوب انگیزه یک طیف خاص از جامعه روی دست گرفته شده‌است.
 
محمد امین حیدری، استاد یکی از دانشگاه‌های خصوصی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار آوا تصریح کرد که برخی چهره‌های مغرض به هدف سرکوب انگیزه جوانان یک تبار خاص، طرح سهم‌دهی 25 درصدی را روی دست گرفته‌اند.
 
آقای حیدری طرح سهمیه‌بندی 25 درصدی کانکور را تبعیض‌آمیز و غیرقانونی خوانده، اضافه کرد که حتی عملی شدن یک درصد این طرح جفا و خیانت در حق دانش‌آموزان می‌باشد.
 
به گفته‌ی او؛ در تصویب این طرح، هیچ مشورتی با اساتید دانشگاه و فعالان فرهنگی نشده‌ است.
 
این استاد دانشگاه هم‌چنین تاکید کرد که هرچند به بهانه انکشاف متوازن ولایات کمتر انکشاف یافته این طرح برجسته شده‌است؛ اما عملی شدن آن نهادهای علمی کشور را آسیب می‌زند.
 
او سهمیه‌بندی کانکور را استعدادکُشی خواند و اضافه کرد که تطبیق این طرح بی‌توجهی به استعدادهای زحمت‌کش و تنبل‌پروری است.
 
محمد امین جوادی از دیگر استادان دانشگاه نیز می‌گوید که رفتارهای سیاسی رئیس‌جمهور غنی خلاف مشهورترین شعار انتخاباتی او «هیچ افغانی از افغان دیگر برتر و یا کمتر نیست»، می‌باشد.
 
به گفته‌ی آقای جوادی، غنی پس از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری به انحصار و تمامیت‌خواهی پرداخته و تمام همت‌اش را معطوف به رفتارهای سیاسی و تدوین قوانینی کرد که تبعیض و نابرابری را به نفع تیم و تبار خودش در کشور نهادینه ساخته و سایرین را از منابع و فرصت‌های شهروندی محروم سازد.
 
او اضافه کرد، رئیس جمهور غنی عملا شهروندان افغانستان را به درجات متفاوت تقسیم کرده و به بهانه‌های گوناگون، منابع و امکانات ملی را به نفع تبار و تیم سیاسی خود مصادره کرده است.
 
جوادی همچنین به طرح سهمیه‌بندی کانکور اشاره کرد و افزود که برخورد دوگانه با شهروندان کشور و بهره‌مند کردن تعدادی و محروم ساختن دیگران از منابع و فرصت‌های ملی تنها به دلیل تعلق تباری، افغانستان را به "مزرعه حیوانات" تبدیل کرده است.
 
این طرح در حالی از سوی اکادمی ملی نظامی اعمال می‌شود که قانون‌اساسی کشور در 6 مورد به عدالت، برابری و در ماده 22 به رد تبعیض تاکید می‌کند.
 
گفتنی است که کابینه حکومت وحدت‌ملی در چهاردهم قوس سال‌روان طرح سهمیه‌بندی کانکور سراسری دانشگاه‌های غیرنظامی را نیز به تصویب رساند. چنین طرحی از سال‌های گذشته به این‌سو و در سکوت رهبران حکومت در آکادمی ملی نظامی کشور نیز در حال اجرا بوده است.
 
این در حالی است که حکومت هدف از تصویب طرح سهمیه‌بندی را توجه به ولایات کمتر انکشاف یافته عنوان کرده است. در این طرح، سهمیه‌ی معین برای «داوطلبان ولایات کمتر انکشاف‌یافته در رشته‌های مورد نیاز» اختصاص یافته است.
 
در اعلامیه‌ی ریاست جمهوری آمده بود که براساس این طرح، زون‌ها به اساس رشته‌های مورد نیاز انکشاف متوازن، در هشت زون تقسیم‌بندی شده و سهمیه رشته‌های مورد نیاز به اساس نفوس ولایت مربوط در نظر گرفته شده است.
 
این طرح قبلا در سال 1392 نیز از سوی وزارت تحصیلات عالی مطرح شده بود که با واکنش تند شهروندان به ویژه کاربران شبکه‌های اجتماعی مواجه گردیده بود.

ارسال نظر شما


نام :
ایمیل:
پیام: